logo
DAV PUBLIC SCHOOL, MATHURAPUR
Shivnarayanpur, Bhagalpur Bihar - 813222
Latest News  
 
Department  

 

School Committees at a Glance

Academic Year: 2019-20

 

  1. Dr. Birendra Kumar: Principal, (Ex-officio cum Member Secretary – LMC)

 

  1. Members for Centre for Excellence:
  1. Mrs. Kumari Leena – Examination Co-ordinator / Officiating
  2. Mr. S. N. Tiwary- Sr. Academic Co-ordinator
  3. Mr. H. S. Pandey –CCA Co-ordinator
  4. Mrs. Bina Sinha- Section Co-ordinator (Academic), Minutes of Meeting Writter.
  5. Mr. Rajeev Kumar: Discipline Co-ordinator.
  6. Mr. J.N. Lal: Special Invitee (Discipline)
  7. Mr. Asheet Kumar Sinha: EDP Co-ordinator, School
  8. Mr. Amit Kumar Pandey: House Co-ordinator.
  9. Mr. Kaushal Kumar- Time Table Co-ordinator.
  1. Academic Council:
  1. Mr. S.N Tiwary: Sr. Academic Co-ordinator & Section Co-ordinator, Sr. Wing (VIII to XII)
  2. Mr. Ranjeet Kumar Yadav: Section Co-ordinator, Middle Wing (III-VII)
  3. Mrs. Bina Sinha: Section Co-ordinator, Montessori Wing (LKG-II)
  1. Examination (Internal, External &  Board Examination)
  1. Mrs. Kumari Leena: Examination Co-ordinator
  2. Mrs. Pallavi Kumari : Member
  3. Mr. Prakash Kumar: Member
  4. Mr. Ganesh Mahto: Member
  5. Mr. K.M. Pandey: External Examination Co- ordinator
  1. Committee for CCA & Morning Assembly:
  1. Mr. H. S. Pandey: CCA Co-ordinator.
  2. Mr. P.K.Das : CCA Section Co-ordinator, Group C & D
  3. Mrs. Beena Kumari: CCA Section Co-ordinator, Group A & B
  4. Mrs. Depanwita Paul: Morning assembly member
  5. Mr. Shekhar Sarkar: Morning assembly member
  6. Mrs. Suman Kumari: Morning assembly Co-ordinator.
  7. Mr. Rajeev Kumar : Morning assembly member
  8. Mr. Dharmesh Kumar : Morning assembly member
  1. Committee for Time-table Management:
  1. Mr. Kaushal Kumar : Time table Co-ordinator
  2. Mr. Nawnit Arya: Member
  3. Mr. S.N. Tiwary : Sr. Academic Co-ordinator.
  4. Mr. Ranjit Kr. Yadav : Section Co-ordinator.
  5. Mrs. Bina Sinha : Section Co-ordinator.
  1. Committee for Discipline, Health & Hygiene & Bulletin Board Maintenance of the school:
  1. Mr. Rajiv Kumar:  Discipline Co-ordinator & 2nd Floor Incharge
  2. Mr. Dharmesh Kumar - Floor Incharge (3rd floor)
  3. Mr. Manindra Mishra:   Floor Incharge (1st Floor)
  4. Mr. Mukesh Kumar :      Floor Incharge  (Ground floor)
  5. Member of Student council:
  1. Committee for Cleanliness, Garden  & Event Management of the school:
  1. Mr. Patras Tudu: Co-ordinator.
  2. Mr. Kanahya Kumar Roy : Member
  3. Mr. K. M. Pandey : Member
  4. Mrs. Richa Bharti : Member
  5. Members of student council.
  1. School Purchase & Auction Committee:
  1. Dr. Birendra Kumar, Principal
  2. Mr. Umesh Kumar Choudhary – Accountant
  1. Arrival & Departure Discipline:
  1. Mr. Rajiv Kumar: Co-ordinator.
  2. Mr. Dharmesh Kumar:
  3. Members of student council.
  1. Sports Development Committee:
  1. Mr. Rajeev Kumar – Co-ordinator
  2. Mr. Dharmesh Kumar : Member
  1. First Aid & Sick Committee:
  1. Mrs. Beena Kumari : Co-ordinator.
  2. Mrs. Shanku : Member
  1. Library Development Committee:
  1. Mr. N. K. Yadav: School Librarian cum Co-ordinator
  2. Mr. S.N. Tiwary : HOD (Science)
  3. Mr. U.S. Sharma : HOD ( Maths)
  4. Mr. B. P. Lal : HOD (English)
  5. Mr. P.Tudu : HOD (SST)
  6. Mr. Ganesh Mahto : HOD ( Computer Science)
  7. Mr. K.K. Roy : HOD (Second & Third Language)
  8. Mr. P.K. Das : HOD ( Performing Art)
  9. Mrs. Bina Sinha : HOD (Pre-Primary)
  1. House Keeping  Management:
  1. Mr. B. P. Lal : Estate Manager cum staff secretary
  1. Vedic Rictuals, Dhram Shiksha Committee:
  1. Mr. Amit Kumar: Co-ordinator
  2. Mr. H. Tiwary – Member
  3. Mr. N.K. Yadav - Member
  1. Media Management:
  1. Mr. K.K. Roy : Co-ordinator (Hindi Language)
  2. Mr. S. Bhattacharyya : Member ( English Language)
  1. Transport Management:
  1. Mr. Suman Kumar Sinha : Transport Incharge.
  2. Security Supervisors
  3. Discipline Committee.
  1.  House Activities Co- ordinating  Committee:
  1. Mr. Amit Kumar Pandey : House Co-ordinator.
  2. Mr. J. N. Lal : Co-ordinator. Dayanand House.
  3. Mr. Manindra Mishra : Co-ordinator. Hans Raj House.
  4. Mr. Ganesh Mahto : Co-ordinator. Shrddhanand  House.
  5. Mr. Bikesh Kumar Singh  : Co-ordinator. N.D. Grover House.
  1. School Stock Verification Committee:
  1. Mr. Kaushal Kumar : Co-ordinator
  2. Mr. N. K. Yadav - Member
  3. Mr. S.N. Tiwary - Member
  4. Mr. Rajieev Kumar: Member
  5. Mr. Prince Kumar Singh – Member
  6. Mr. Bikesh Kumar Singh – Member
  7. Mr. Santosh Kumar Swarnkar – Member
  1. School Technical Committee:
  1.  Mr. Asheet Kumar Sinha – EDP Co-ordinator
  2. Mr. Prakash Kumar- Member

DIFFERENT DEPARTMENTS OF SCHOOL

 

  1. Department of English Communication:
  1. Mr. Balram Prasad Lal: HOD
  2. Mr. Himanshu Shekhar Pandey
  3. Mrs. Bina Sinha
  4. Mr. Mukesh Kumar
  5. Mrs. Pallavi Kumari
  6. Mr. S. Bhattacharyya
  1. Department of Second & Third Languages:
  1. Mr. Kanhaiya Kumar Roy: HOD
  2. Mr. Nawnit Kumar Arya
  3. Mrs. Suman Kumari
  4. Mrs. Madhu Kiran
  5. Mr. Amit Kumar
  6. Mr. H. Tiwary
  1. Department of Mathematics:
  1. Mr. Uma Shankar Sharma: HOD
  2. Mr. Jagat Narayan Lal
  3. Mr. Bijay Ballabh Tiwary
  4. Mr. Arijit Sau
  5. Mrs. Jaya Das
  6. Mr. Roushan Kumar
  1. Department of Science:
  1. Mr. S. N. Tiwary – HOD
  2. Mr. Ranjit Kumar Yadav
  3. Mrs. Kumari Leena
  4. Mr. Kaushal Kumar
  5. Mr. Krishna M. Pandey
  6. Mrs. Beena Kumari
  7. Mr. Bikesh Kumar Singh
  8. Mrs. Purnima Singh
  9. Mrs. Nazia Rahman
  1. Department of Social Studies:
  1. Mr. Patras Tudu – HOD
  2. Mr. Amit Kumar Pandey
  3. Mr. Manindra Kr. Mishra
  4. Mr. Kumar Milton
  5. Mr. Anurag Jha
  6. Mr. A. Islam.
  1. Department of ICT:
    1. Mr. Ganesh Mahto – HOD
    2. Mr. Asheet Kumar Sinha
    3. Mr. Prakash Kumar
    4. Mr. Suman Shekher.
  1. Department of Performing Arts & Life Skills:
  1. Mr. P. K. Das – HOD
  2. Mr. Santosh Kumar Swarnkar
  3. Mr. Rajeev Kumar
  4. Mr. Dharmesh Kumar
  5. Mr. Depanwita Paul
  6. Mr. Shekhar Sarkar
  1. Department of Pre-Primary(Montessori Wing):
  1. Mrs. Bina Sinha – HOD & Section Co-ordinator
  2. Mrs. Richa Bharati
  3. Mrs. Beauty Kumari
  4. Mrs. Shanku

Housewise Teachers as Member:

 

Sl

Dayanand house

Hansraj house

Shraddhanand House

N. D. Grover house

1

Mr. J.  N. Lal

(Co-ordinator)

Mr. Manindra Mishra    (Co-ordinator)

Mr. ganesh Mahto

(Co-ordinator)

Mr. Bikesh Kumar Singh (Co-ordinator)

2

Mr. B.P.Lal

Mrs. Bina Sinha

Mr. P.Tudu

Mrs. Pallavi Kumari

3

Mr. Shekhar Sarkar

Mr. Nawnit Kr.

Mr. Kumar Milton

Mrs. Richa Bharti

4

Mr. Amit Kumar

Mr. Prakash Kumar

Mrs. Suman Kumari

Mr. Arijit Sau

5

Mr. U S Sharma

Mr. Bijay B Tiwari

Mrs. Shanku

Mrs. Beena Kumari

6

Mr. Asheet Kumar Sinha

Mr. P.K. Das

Mr. Ranjit Kr. Yadav

Mr. Santosh Kr. Swarnkar

7

Mr. H. Tiwary

Mr. N.K.Yadav

Mr. Dharmesh Kumar

Mrs. Madhu Kiran

8

Mr. A. Islam

Mrs. Purnima Singh

Mr. Roushan Kumar

Mr. Mayank Kumar

9

Mrs. Beauty Kumari

Mr. S. Bhattacharyya

Mrs. Nazia rahman

Mr. Anurag Jha

10

Mr. K.K. Roy

Mrs. Jaya Das

Mr. Kaushal Kumar

Mr. K.M. Pandey

11

Mrs. Dipanwita Paul

Mr. Mukesh Kumar

Mr. Amit Pandey

Mr. Suman Shekhar

 

PP: Mr. B.P.Lal will now act as Staff Secretary. Mrs. Kumari Leena will have charge of school in my absence (for any duty leave). She wills also co-ordinate all acts except granting leave. Mr. Umesh Kumar Choudhary – OS will deal the matters related to staff desire of getting leave granted in my absence.

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::